Turniej Wojów w Grzybowie

Raz do roku, pod koniec sierpnia, senna na ogół wieś Grzybowo oraz leżący na jej obrzeżach cichy gród wczesnopiastowski nagle ożywają i przyciągają tłumy gości. Dzieje się to za sprawą turnieju wojów słowiańskich, organizowanego na terenie grodziska. Mieliśmy okazję być na zjeździe już dwa lata temu i uznaliśmy wówczas, że impreza ta może spokojnie konkurować z bardziej znanym festynem w Biskupinie, a pod wieloma względami nawet ją przewyższa. Dlatego też w tym roku wybraliśmy się do Grzybowa po raz kolejny.

IMG_9884

Grzybowo leży niedaleko Wrześni, na północny wschód od tego miasta. Z trafieniem we właściwe miejsce nie powinno być problemu, jako że zastawione samochodami pole widać już z daleka. Co prawda na drodze do grodu wystawia się mały odpust, z kręconymi lodami i watą cukrową, ale wewnątrz wału grodowego następuje absolutne przeniesienie w czasie.

życie we wczesnopiastowskiej osadzie

życie we wczesnopiastowskiej osadzie

Cały turniej trwał dwa dni i obydwa były mocno wypełnione atrakcjami. W programie zawarto między innymi pokazy łucznicze, wczesnośredniowieczne sporty, prezentację grup rekonstrukcyjnych oraz punkt kulminacyjny – bitwę wojów (w tym roku była to konkretnie bitwa o most, nawiązująca do wydarzeń z najazdu Brzetysława). Co jednak najważniejsze (i często najciekawsze) przez cały dzień w grodzie funkcjonuje spore obozowisko wspomnianych grup rekonstrukcyjnych. Można więc zobaczyć kowala przy pracy, spróbować ówczesnego jadła (m.in. podpłomyków, sera i rewelacyjnej pasty z soczewicy), dowiedzieć się co nieco o barwieniu wełny czy zmierzyć się z prostym warsztatem tkackim. Oczywiście, jest też sporo uzbrojenia do obejrzenia, a często i do przymierzenia.

Średniowieczna strawa

Średniowieczna strawa

Dodatkową atrakcją w tym roku był plenerowy spektakl „Imperium Dobrawa – Droga do Chrztu”. Najkrócej można go zrecenzować zdaniem: ciekawy w treści i dość nieortodoksyjny w formie. Książę Mieszko w stroju filmowego gladiatora i Dobrawa wożona pojazdem Kleopatry z kreskówki o Asterixie, obok wyniosły biskup i ekspresyjna pogańska kapłanka. Zdecydowanie warto było jednak zobaczyć to przedstawienie, bo całość przyciągała widowiskowością.

Warsztat kowala

Warsztat kowala

Rzecz jasna nie byłoby prawdziwego festynu bez możliwości zjedzenia i wypicia czegoś. Poza wspomnianą degustacją słowiańskich specjałów mieliśmy do dyspozycji stoiska z kiełbaskami, pyrami z gzikiem czy domowym ciastem, wypiekanym przez panie z koła gospodyń. Nota bene, na takie ciasto polujemy na każdej imprezie tego rodzaju, gdyż nikt nie potrafi ukręcić takiego placka jak właśnie panie gospodynie z koła 🙂 Jeśli chodzi o napitki, można było skosztować piwa z Browaru Jabłonowo – i to wielu rodzajów, jednakże lepiej wypadł chyba dwa lata wcześniej swojski browar Fortuna, a szczególnie oferowany przez nich podpiwek.

Zawody w stylu X wieku - dwie drużyny i jeden drewniany pal :)

Zawody w stylu X wieku – dwie drużyny i jeden drewniany pal 🙂

Jeśli chcielibyście zabrać ze sobą dzieci, to na pewno warto. Atrakcją będą nie tylko kręcący się tu i tam uzbrojeni wojowie, czy sprzedawane przed bramą drewniane miecze i tarcze. Zdecydowanie edukacyjny walor ma Grzybowska Akademia Małego Archeologa, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił w tej trudnej pracy. Dzieciakom na pewno spodoba się też spotkanie z kucykami, owieczkami i inną obecną menażerią, którą dodatkowo można pogłaskać.

Przedstawienie

Przedstawienie „Imperium Dobrawa – Droga do Chrztu”

Jeśli nadal zastanawiacie się, czy za rok warto poświęcić przedostatni weekend wakacji na spotkanie z brodatymi, słowiańskimi wojami zamiast wbijania parawanu na plaży o wschodzie słońca, to odpowiadamy – warto! 😉

Turniej łuczniczy

Turniej łuczniczy

2 uwagi do wpisu “Turniej Wojów w Grzybowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s