Wielkanoc w skansenie

Tradycyjnie Wielkanoc kojarzy się nam głównie z nasiadówą przy stole, rodzinnymi spotkaniami oraz raczej leniwie spędzonym dniem. A może spróbować inaczej?  W tym roku pogoda w święta była rewelacyjna, więc trzeba było to jakoś wykorzystać. Pomysł pojawił się sam za sprawą Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, który przygotował mini imprezę, podczas której miały być prezentowane stoły wielkanocne sprzed wieku – zarówno  u biednego komornika, jak i u posiadacza ziemskiego. Znacznie jednak ważniejsze, że dzięki temu skansen w Dziekanowicach był otwarty w Poniedziałek Wielkanocny!

DSC_0836

Wielkopolski Park Etnograficzny znamy doskonale, zresztą przewijając nasze starsze posty znajdziecie co najmniej kilka, które powstały po wizycie tam. Nie zmienia to jednak faktu, że WPE to po prostu fajne i arcyklimatyczne miejsce na spacer. Taki leniwy, powolny, bez parcia na zrobienie 10 km czy 15 tysięcy kroków. To też bardzo fotogeniczne miejsce, tak więc dzisiejszy post to więcej fotek niż tekstu. Spacer po parku jest jak podróż w przeszłość. Jest to bowiem kompletna, zrekonstruowana wieś z drugiej połowy XIX wieku – z kościołem, karczmą szkołą, dworem i trzema wiatrakami.

Kościół w Skansenie w Dziekanowicach

Kościół w Skansenie w Dziekanowicach

Chata olęderska z okolic Nowego Tomyśla

Chata olęderska z okolic Nowego Tomyśla

Ania wita się z czarną kozą

Cześć czarna kózko!

Trzeba przyznać, że samo wydarzenie nie porwało nas jakoś szczególnie. Owszem, w kilku chałupach i we dworze były nakryte stoły z wielkanocnymi potrawami, ale trochę zabrakło jakiejś szerszej informacji o związanych z tymi świętami zwyczajach, może paru ciekawostek. Ostatecznie nie chodzi tylko o to, żeby zobaczyć, ale też zrozumieć. To jednak sprawa absolutnie drugorzędna. Na pewno wielkie brawa dla muzeum, że otwiera się w Wielkanoc i dla pracowników, że chciało im się ten dzień poświęcić dla zwiedzających. Park etnograficzny jest bardzo relaksujący, a to przecież esencja świąt.

Stół wielkanocny w Wielkopolskim Parku Etnograficznym

Stół wielkanocny średniozamożnego chłopa

Wiatraki w skansenie w Dziekanowicach

Wiatraki w skansenie

Warto też dodać, że nie byliśmy jedynymi gośćmi w skansenie. Fajnie, że więcej osób wpadło na taki właśnie pomysł na spędzenie drugiego dnia świąt. Jeśli szukacie ładnych plenerów zdjęciowych, to koniecznie pomyślcie o wycieczce do WPE – byle szybko, zanim przekwitną kwiaty na drzewach. Bądźcie tylko przygotowani na dodatkową opłatę – okazało się, że parking przed muzeum jest teraz płatny.

DSC_0742

DSC_0795

DSC_0881

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s